Jaka myszka do AutoCADa? Polecane modele do projektowania 3D na komputerze

| 0 Komentarzy
Myszka do AutoCADa znacząco ułatwia pracę architektów. Jaki model dobrze sprawdzi się w tym celu?

Architekci w dzisiejszych czasach regularnie korzystają z programów do projektowania 3D. Znacząco ułatwiają im pracę, gdyż pozwalają na tworzenie projektów w intuicyjny i prosty sposób, a jednocześnie na błyskawiczną ich wizualizację. Praca ta byłaby jednak znacznie trudniejsza, gdyby nie odpowiednio dobrana myszka.

Polecane myszki

Myszka do AutoCADa – czym w ogóle jest AutoCAD?

Zanim zaczniemy szukać myszki do AutoCADa warto dobrze zaznajomić się z tym programem. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych programów służących do projektowania 2D oraz 3D, a właściwie do komputerowego wspomagania projektowania, o czym informuje nas człon CAD w nazwie.

Pierwsza wersja autoCADa powstała ponad 40 lat temu i zaprezentowano ją w listopadzie 1982 roku, a pierwsze wydanie pochodzi z grudnia tego samego roku. Naturalnie od wtedy AutoCAD jest regularnie aktualizowany i najnowsza stabilna wersja tego programu pochodzi ze stycznia 2023 roku.

Oprogramowanie firmy Autodesk dostępne jest tylko na komputery wyposażone w system Windows. Muszą one mieć też odpowiednio mocny procesor. Rekomenduje się, by miał on taktowanie na poziomie co najmniej 3 GHz. Od 2010 roku Autodesk wydaje jednak również specjalną wersję na komputery Mac. W tamtym momencie był to powrót oprogramowania AutoCAD na urządzenia Apple po aż 13 latach.

Jakie cechy powinna spełniać najlepsza myszka do AutoCADa?

Myszka to tak właściwie główne narzędzie pracy architekta, gdy ten korzysta z programu AutoCAD, przez co nie można bagatelizować tego, jak duże znaczenie ma jej wybór. Musi ona mieć pewne cechy, by korzystanie z niej było wygodne i komfortowe, a także by nie było w dłuższym czasie niezdrowe dla dłoni osoby z niej korzystającej.

Podstawowa kwestia to ergonomia. Myszka do AutoCADa po prostu musi być ergonomiczna. Oznacza to, że powinna dobrze leżeć w dłoni, być wygodna w trakcie korzystania z niej, a także mieć intuicyjny i przystępny rozkład przycisków tak, by można było z nich swobodnie korzystać bez konieczności wykonywania nienaturalnych ruchów.

Pod tym względem co ciekawe mogą dobrze sprawdzić się myszki wertykalne. Pozycja na początku może być nietypowa, lecz wielu ich użytkowników na dłuższą metę chwali takie myszki, gdyż są one wygodne, nie męczą przede wszystkim palców i do tego są bardzo precyzyjne.

Kolejna bardzo ważna kwestia to czułość oraz DPI. Te wskaźniki są raczej podobne, gdyż odpowiadają za to, jak bardzo przesunie się kursor względem ruchu myszki po podkładce. To, co jest najważniejsze w tym wypadku, to dostęp do sporego zakresu DPI myszki tak, by to można było dostosować do sytuacji. Na przykład często potrzebna jest wysoka precyzja, więc obniżmy DPI, by możliwe było wykonanie powolnych, lecz dokładnych ruchów.

Gdy potrzebna jest nam myszka do projektowania, zastanawiamy się też często, czy powinna być przewodowa, czy też bezprzewodowa. Tutaj dużo zależy od osobistych preferencji. Myszka bezprzewodowa musi mieć regularnie wymieniane baterie, a do tego może nie być tak dokładna, gdy pojawią się drobne zakłócenia. Dlatego, jeśli kabel nie będzie dla nas uciążliwy, to lepszym wyborem będzie myszka przewodowa, która zapewni wyższą dokładność w trakcie pracy.

Ostatnia kwestia to waga myszki. Tutaj wszystko jest już zależne od osobistych preferencji. Niektórym osobom bardziej leży lekka myszka, którą można bezproblemowo poruszać po podkładce. Inni z kolei lubią, gdy czują, że przesuwają przedmiot z pewną wagą. To, czy mysz powinna być lekka, czy też ciężka nie jest więc jednoznacznie określone.

Czy zwykła myszka do pracy również sprawdzi się do projektowania 3D?

Wiele osób zastanawia się, czy można w trakcie projektowania 3D korzystać ze zwykłej myszki do pracy. Nie jest to rozwiązanie okropne, lecz tylko w pewnych sytuacjach. Na przykład w sytuacji awaryjnej, gdy po prostu nie mamy żadnej innej myszki, to równie dobrze można wykorzystać zwyczajną.

Na dłuższą metę korzystanie z myszki do pracy w trakcie projektowania 3D sprawi jednak, że jakość naszej pracy się pogorszy, a także jej komfort, gdyż zwyczajna myszka do pracy jest po prostu niewygodna w trakcie projektowania. Dlatego lepiej jest zainwestować w dobry sprzęt. W końcu służy on nam do zarabiania pieniędzy, więc jest to inwestycja, która wręcz błyskawicznie się zwróci.

Myszka do AutoCADa – polecane myszki dla architekta

Poniżej pokazane myszki, to między innymi myszy wertykalne, które stanowią niezwykle ciekawą propozycję do architekta. Wszystkie są ergonomiczne, posiadają dobre DPI, a także oferują bardzo dużą precyzję.

Logitech MX Vertical

Jest to mysz z wyższej półki, na którą warto jednak spojrzeć. Posiada maksymalną czułość na poziomie 4000 DPI, sześć przycisków i unikalną, wertykalną konstrukcję. Jej kąt nachylenia to 57 stopni, dzięki czemu nacisk na nadgarstek jest mniejszy. Ponadto może być używana jako mysz bezprzewodowa lub przewodowa.
Mysz Logitech MX Vertical

Mysz Logitech MX Vertical

Natec Euphonie

Kolejna ergonomiczna mysz wertykalna. Kąt nachylenia to także 57 stopni, gdyż jest to optymalne nachylenie, by zredukować obciążenie nadgarstka i zmęczenie mięśni. Pozwala na wiele godzin wygodnej pracy, a do tego jest to dobra opcja budżetowa. Wielka zaleta to także wyświetlacz na myszce, który pokazuje poziom naładowania, czy też aktualne DPI.
Mysz Natec Euphonie

Mysz Natec Euphonie

Evoluent D Medium

Najdroższa propozycja w tym zestawieniu. Rekompensuje to jednak laserowy sensor, który zapewnia doskonałą precyzję, a także świetna ergonomia tej wertykalnej myszy. Dzięki niej możliwa jest precyzyjna praca przez długie godziny.
Mysz Evoluent D Medium

Mysz Evoluent D Medium

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Black Friday myszki

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.